Menu Zavřít

Ze života klavíristy

Igor Ardašev studoval na brněnské konzervatoři i na JAMU ve třídě prof. Inessy Janíčkové. V letech 1989 až 1992 studoval u Paula Badury-Skody v Rakousku a u Rudolfa Serkina v USA.

Igor Ardašev studoval na brněnské konzervatoři i na JAMU ve třídě prof. Inessy Janíčkové. V letech 1989 až 1992 studoval u Paula Badury-Skody v Rakousku a u Rudolfa Serkina v USA. V osmdesátých a devadesátých letech minulého století získal řadu ocenění na mezinárodních soutěžích(laureát Čajkovského soutěže v Moskvě, soutěže Pražského jara, soutěže královny Alžběty v Bruselu a soutěže Marguerite Long-Jacques Thibaud v Paříži). Roku 1990 obdržel 1.cenu v soutěži Marie Callasové v Aténách.

Je zván na mezinárodní hudební festivaly - Pražské jaro, Janáčkův Máj, Festspiele Europäische Wochen Passau, Musikfestival Schloss Moritzburg, Festival Rudolfa Firkušného, Concentus Moraviae a další.

Spolupracuje s předními českými interprety, jako jsou Jiří Bárta, Pavel Šporcl, Ivan Ženatý.

Od roku 1994 hraje v klavírním duu s Renatou Lichnovskou.

Jeho diskografie obsahuje 21 titulů (stav v roce 2023). Čajkovského koncert b moll, Janáčkovu Žárlivost s Rudolfem Firkušným, Dvořákovy Slovanské tance a klavírní verzi Smetanovy Mé vlasti s Renatou Lichnovskou, kompozice Lisztovy, Martinů, Ježkovy, Prokofjeva, Musorgského a Beethovenovy.

Od roku 2012 působí pedagogicky na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. V roce 2019 mu byla udělena Cena města Brna v oboru hudba.

“Igor Ardašev přenesl posluchače do úplně jiného hudebního světa.”

2023, Petr Feldmann

“Dodnes mám v paměti jeho poctivou a přitom bravurní hru plnou zajímavých momentů.”

2023, Petr Novák

“Jednalo se o vystoupení vysoké umělecké kvality, které obecenstvo velmi oslovilo.”

2022, Adam Blažek

“Pianista Igor Ardašev předvedl zpěvnost, brilanci i velkou schopnost soustředění.”

2022, Adam Blažek